Jak wysoki powinien być fundusz awaryjny?

To ile chce się przeznaczyć pieniędzy na fundusz będący zabezpieczeniem finansowym, zależy tylko od tego, jak wysoko ceni się swoje bezpieczeństwo finansowe i niezależność. Jeśli jednak ma on dobrze spełniać swoje zadanie, wskazane jest oszczędzanie pieniędzy do momentu zgromadzenia tylu, ile wystarczy na pokrycie sześciomiesięcznych wydatków. Można mniej, ale absolutne minimum to fundusz awaryjny pokrywający wydatki z trzech miesięcy.

Taki fundusz sprawi, że przez ten czas można będzie się utrzymać nawet bez pracy lub zaciągania kredytu. W przypadku jej utraty pozwoli to spokojnie poszukać dobrej oferty. Fundusz ten można wykorzystać i na inne cele, zawsze gdy pojawi się nieprzewidziany i niezbędny wydatek.

Suma, jaką pozwolił zgromadzić fundusz awaryjny jest na tyle spora, że większość tego typu wydatków powinna pokryć. Na pewno nie będzie problemu, by zapłacić za naprawę pralki czy kupić nowy laptop, jeśli stary się zepsuje.

Kiedy naruszy się fundusz, konieczne jest ponowne oszczędzanie, musi się znów pojawić na nim taka sama suma, jak poprzednio. Fundusz pokrywający sześciomiesięczne wydatki może się wydawać dużym, ale ze względu na bezpieczeństwo finansowe warto go mieć. Właściwie, im jest większy, tym lepiej. Dlatego, jeśli można sobie na to pozwolić, może on wynosić równowartość rocznych, a nawet dwuletnich wydatków.

Z drugiej strony, warto korzystać z porównywarek przedstawiających szczegółową ofertę jaką posiadają banki internetowe. Dzięki temu, możemy zyskać najlepsze oprocentowanie lokaty lub uzyskać mniejsze odsetki kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *